Polskie czytelnictwo

Nie da się zaprzeczyć, że młode pokolenie zakochało się w technologii. Komputery, telewizja oraz coraz to nowe gadżety z nowinkami elektronicznymi opanowują świat rozrywki. Zaś to właśnie dzieci są najbardziej narażone na ten szereg pokus, gdyż dorastają w świecie, w którym te przedmioty są dosłownie wszędzie i od zawsze. Tym trudniej jest je zachęcić do bardziej tradycyjnych i konwencjonalnych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Wychodzenie na dwór i sporty mają jeszcze siłę przebicia, ale najciężej jest z zachęceniem do czytelnictwa. Pokolenie najmłodsze często utożsamia całą literaturę z przydługimi i często nużącymi lekturami, które spotykają w szkole. W tym miejscu na ratunek przychodzi nam literatura dziecięca. Nie jest ona oczywiście nowością, gdyż od lat powieści kierowane do niedorosłych cieszyły się niemałą i rosnącą popularnością. Wystarczy wymienić takie pozycje jak:

– Opowieści z Narnii

– Harry Potter

– Eragon

Wszystkie one świętowały duże sukcesy zarówno artystyczne jak i komercyjne. Z zadowoleniem jednak możemy dostrzec, że tego rodzaju sztuka szturmem trafia także do naszego kraju. Mowa tu w szczególności o doskonałej i nowatorskiej pozycji Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek autorstwa niezastąpionej Justyny Bednarek. Stworzyła ona świat tak nietypowy, abstrakcyjny i cudowny, że po przeczytaniu jej dzieła, żadne dziecko nie powinno powiedzieć, że „czytanie jest nudne”.

Świat prosto z szafy

Największą i najmocniejszą zaletą opisywanego zbioru historii jest nietypowość. Bowiem akcja dotyczy skarpetek! Kiedy trafiliśmy na powieść, która w centrum fabuły stawiała takich bohaterów? No właśnie. Ich przygody opisywane przez Bednarek są iście fascynujące i rozbudzają ciekawość. Tego właśnie szuka się w dziełach przeznaczonych dla dzieci. Mają zapewniać rozrywkę i trzymać w napięciu. W książce „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” jest jednak coś więcej. Jej strony i wypełnione są mądrością i każda z historii skarpetek uczy czytelnika czegoś nowego. Porusza aspekty przyjaźni, zrozumienia i różnorodności. To właśnie w główny sposób stanowi o niezaprzeczalnej sile prezentu, który Bednarek zrobiła dzieciom. Wydanie tych opowieści może dać frajdę, zabawę, ale także wiele potrzebnej wiedzy, która ukształtuje ich charakter. A to właśnie jest głównym celem literatury. Nie samo czytanie i rozwijanie inteligencji, ale też tak potrzebna i nieocenienie ważna wrażliwość ludzka. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” pomagają rozwinąć te cechy i już za samo to, powinny trafić do kanonu literatury dziecięcej w naszym kraju.